Powrót do szkoły. Plecak czy tornister – co wybrać?

Półmetek wakacji to czas, kiedy wielu rodziców zaczyna zastanawiać się nad zakupem wyprawki szkolnej. Zakupom zwykle towarzyszą emocje, zwłaszcza jeśli nabytek ma być przeznaczony dla uczniów młodszych klas. Co wybrać – plecak czy tornister? Oto jest pytanie i odwieczny dylemat. Poniżej prezentujemy wszelkie za i przeciw.

Plecak szkolny Coolpack Prime Lollipops

Plecak szkolny Coolpack Prime Lollipops

Szkolny bagaż w praktyce – jaki?

  • Lekki i nieduży (dopasowany do sylwetki ucznia)
  • Pojemny – wyposażony w kieszonki i przegrody
  • Trwały – wykonany z wytrzymałych tkanin, wyposażony w zamki błyskawiczne, które się nie zacinają przy otwieraniu
  • Ergonomiczny – wyprofilowany, ze wzmocnionym tyłem i szerokimi wygodnymi szelkami

Plecak czy tornister – porównanie

Waga i rozmiar

Tornistry, z założenia przeznaczone dla najmłodszych, są mocno usztywnione, przez co masywne i ciężkie. Tornister z zawartością – zeszyty i wszelkie akcesoria szkolne to nierzadko ciężar nie do udźwignięcia dla malucha. Jak to wygląda w praktyce? Tornister nosi… opiekun – najczęściej babcia lub dziadek. I tak przez trzy kolejne lata edukacji… A plecaki szkolne? Plecaki są przede wszystkim zdecydowanie lżejsze, a przy tym, co ważne, dostępne w różnych rozmiarach – bez problemu dopasujemy odpowiedni do postury dziecka.

Co wybrać? Jeśli dziecko będzie uczęszczało do szkoły pieszo i samodzielnie (bez asysty osobistego tragarza), zdecydowanie lekki i poręczny plecak. Wersje dla najmłodszych mają wypełniony pianką tył, przez co plecak przylega do kręgosłupa.

Walory praktyczne

Plecak lub tornister powinien być funkcjonalny – wyposażony w przegrody i kieszenie, które pozwalają na praktyczne wykorzystanie przestrzeni i zachowanie porządku. Warto dodać, iż kieszenie, szczególnie te zewnętrzne, rozmieszczone po bokach umożliwiają także równomierne rozłożenie ciężaru, dzięki czemu waga bagażu jest mniej odczuwalna.

Plecak czy tornister? To kwestia wyboru odpowiedniego modelu. Poszczególne różnią się pod tym względem diametralnie – wybór odpowiedniego fasonu pozostaje kwestią osobistych upodobań.

Jakość wykonania i wykończenia

Współczesne plecaki, tornistry czy torby wykonane są z trwałych, często nieprzemakalnych materiałów, takich jak nylon czy poliester. Są wytrzymałe i odporne na zawilgocenie czy zabrudzenia. Plecaki miejskie wykonane z bawełny, lnu i innych naturalnych materiałów są z kolei bardziej ekologiczne, odpowiednie dla młodzieży. Wybierając plecak czy też tornister, warto zwrócić uwagę na rodzaj zapięcia – zamek błyskawiczny wyposażony w suwak, który nie spina tkaniny, solidnie umocowane zapięcia magnetyczne.

Co wybrać? Oferta plecków jest zdecydowanie bogatsza. Można wybierać spośród modeli prostych, pozbawionych ozdobników oraz fasonów wyposażonych w finezyjne zapięcia i innowacyjne rozwiązania. Wśród tornistrów zaś dominują fasony prostokątne, które ze względu na wysoką ergonomię są odpowiednie dla najmłodszych (pierwszoklasistów).

Komfort i ergonomia

Plecaki, tornistry czy torby są używane codziennie w sposób intensywny, dlatego muszą być maksymalnie wygodne i przyjazne dla kręgosłupa. Najważniejszym elementem są szelki, które sprawiają, że bagaż nie wpija się w ramiona i zachowuje optymalną pozycję na plecach. Należy wybrać model z wyściełanymi szerokimi paskami naramiennymi, które sprawiają, że ciężar rozkłada się na ramionach równomiernie, a także z dodatkowym paskiem w talii. Szerokie wygodne szelki ograniczają ryzyko powstania urazów mięśni.

Spośród dostępnych na rynku modeli (tornistrów, plecaków) warto wybrać fason, który jest dopasowany do wieku i sylwetki ucznia, zwracając baczną uwagę na szelki.

Torba na ramię – dla kogo?

Trzecią dostępną opcją są torby na ramię – tzw. listonoszki. Zaletą toreb jest ich uniwersalny charakter – sprawdzają się w szkole i na spacerze. Ergonomiczne torby są wyposażone w regulowane szelki z miękkimi wstawkami, dzięki którym paski nie wpinają się w ramiona. Torby są popularne wśród uczniów starszych klas szkół podstawowych i licealistów.

Torba, plecak, czy tornister – co najlepsze?

Tornister, pod warunkiem, że lekki (z zawartością nie powinien przekraczać 10-15% wagi dziecka) to wybór dla najmłodszych, torby są rekomendowane dla nastolatków, natomiast funkcjonalny i wygodny plecak to opcja uniwersalna dla każdego – dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Komentarze