Jaki bagaż wybrać – walizka twarda czy miękka?

Wraz z nastaniem ciepłych, wiosennych dni zaczynamy obmyślać plan majówkowych i wakacyjnych wyjazdów. Gdzie? Jak? Co zabrać? Dla amatorów podróży to ważne kwestie, które wymagają gruntownego rozpatrzenia. To właściwy moment, aby sprawdzić stare walizki pod kątem dalszej przydatności, a także w razie konieczności zakup nowego, praktycznego bagażu. Pokusa, by nabyć nową walizkę, jest tym silniejsza, że niezwykle bogata oferta walizek przyprawia o zawrót głowy, a nawet u osoby niezaznajomionej z tematem wzbudza pewną konsternację. Walizka twarda czy miękka – jaką walizkę wybrać? Podpowiadamy!

Walizka twarda czy miękka? Jaką wybrać?

Walizki twarde

Walizki twarde wyróżniają się nowoczesnym, a zarazem eleganckim wyglądem. Sprawiają wrażenie solidnych i odpornych na działanie czynników mechanicznych. Czy rzeczywiście? Walizki twarde różnią się ceną i materiałem, z jakich zostały wykonane. Rodzaj materiału i jego właściwości mają wpływ na wytrzymałość walizki. Materiały wykorzystywane do produkcji walizek twardych to: ABS, poliwęglan, polipropylen i włókno szklane.

Walizki z ABS-u

ABS to popularny materiał stosowany do wytwarzania walizek. Walizki wykonane z ABS mają swoje wady i zalety. Wadą bez wątpienia jest sztywność materiału – ABS to tworzywo twarde, odporne na zarysowania, ale mało elastyczne. Walizka wykonana z ABS może ulec wgnieceniu podczas nieostrożnego obchodzenia się z nią podczas transportu. Atutem tego typu walizek jest bardzo korzystna korelacja jakości i ceny, a także niska waga.

Średnia walizka z ABS-u - Paso 19-201CZ

Średnia walizka z ABS-u - Paso 19-201CZ

Walizki z polipropylenu i poliwęglanu

Polipropylen i poliwęglan to tworzywa elastyczne i lekkie. Nie ulegają odkształceniom na skutek działania czynników mechanicznych – materiał powraca do wyjściowego kształtu. Walizki wykonane z tych materiałów wychodzą bez szwanku w „konfrontacji” z obsługą lotniska, znoszą długie podróże i można w nich bez obawy transportować sprzęt elektroniczny.

Mała walizka z poliwęglanu - Dream Big Paso BDD-985

Mała walizka z poliwęglanu - Dream Big Paso BDD-985

Walizki z włókna węglowego

Włókno węglowe sprawia, że walizka jest wyjątkowo lekka, a przy tym odporna na wszelkie uszkodzenia. Walizki z włókna węglowego pozwalają na bezpieczne przenoszenie delikatnego sprzętu elektronicznego.

Walizki miękkie

Walizki miękkie wykonane są z materiałów syntetycznych (poliester), które są odporne na działanie czynników zewnętrznych. Atutem walizki miękkiej jest jej rozciągliwość. Dzięki właściwościom materiału walizka z poliestru pomieści więcej bagażu, niż mogłoby się na pierwszy rzut wydawać. Najczęściej konstrukcja walizek miękkich pozwala na ich poszerzanie, co jest praktycznym rozwiązaniem, w momencie, kiedy potrzebujemy zapakować nadprogramowe przedmioty, typu pamiątki z podróży.  Jednocześnie walizki miękkie nie chronią tak dobrze zawartości, jak walizki twarde, dlatego nadają się do przenoszenia głównie odzieży. Sprawdzają się podczas transportu autokarem, pociągiem lub samochodem – są stosunkowo lekkie i łatwo je schować na małej przestrzeni. Ogromną zaletą walizek miękkich jest ich cena – są zdecydowane tańsze od walizek twardych.

Walizka materiałowa - Walizka Coolpack Explorer 49L

Walizka materiałowa - Coolpack Explorer 49L

Jaką walizkę wybrać?

Aby cieszyć się udanym zakupem, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, a mianowicie:

  • jakim budżetem dysponujemy?
  • jakim środkiem lokomocji będziemy podróżować?
  • czy mamy tendencję do zabierania w podróż dużej, a czasami za dużej ilości rzeczy?

Kupując walizkę – bez względu na typ (walizka twarda czy miękka), aby uniknąć przykrych niespodzianek w podróży, warto nabyć produkt markowy, z gwarancją producenta. Walizki marki Paso nie kosztują wiele, a jak pokazują opinie zadowolonych klientów, nie zawodzą w podróży. A przecież o to chodzi.

Komentarze