Jak wybrać walizkę do samolotu?

Z czym kojarzy się podróżowanie? Podróżowanie to przygoda, przyjemność i… pakowanie bagażu – zdecydowanie mniej miłe. I choć pakowanie bagażu to czynność rutynowa i nieodłączny element podróży, niemal zawsze wiąże się ze stresem i dylematami w rodzaju: co zapakować, żeby się spakować? Jaką walizkę zabrać? Pytania są o tyle zasadne, że podróżując samolotem, trzeba wziąć pod uwagę wymogi, jakie stawiają linie lotnicze odnośnie do rozmiaru i wagi bagażu. Warto wcześniej zapoznać się z przepisami, aby nie mieć kłopotów przy odprawie. Zatem – jaka walizka do samolotu?

Rodzaj walizki a komfort podróżowania

Walizki różnią się pomiędzy sobą materiałem, z jakiego zostały wykonane. Walizki twarde są wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak ABS, poliwęglan, polipropylen, walizki miękkie są produkowane najczęściej z elastycznego i lekkiego poliestru. Jak pokazują doświadczenia pasażerów, w przypadku podróży samolotem najlepiej sprawdzają się walizki twarde, czyli takie, które zapewniają ochronę bagażu przed uszkodzeniem. Walizki, które są lekkie ze względu na rodzaj zastosowanych materiałów. Kupując walizkę, warto zwrócić uwagę na jakość kółek i uchwytów. Kółka powinny być obrotowe i solidnie wykonane a uchwyty mocne. Również, nie sposób sobie wyobrazić walizki podróżnej pozbawionej zamka. Walizki do samolotu powinny być wyposażone w wytrzymały szyfrowany zamek TSA.

Komplet walizek podróżnych

 

Ograniczenia dotyczące bagażu podręcznego

Na pokład samolotu można zabrać bagaż podręczny – walizkę, plecak lub torbę o określonych przepisami wymiarach i wadze. Co to oznacza? Przed wyjazdem można bagaż zwarzyć, zmierzyć lub oszacować „na oko” czy spełnia określone wymogami kryteria. Można wybrać też znacznie prostszy i pewniejszy sposób. Wystarczy zaopatrzyć się w walizkę kabinową, która została zaprojektowana właśnie po to, aby służyć pasażerowi na pokładzie samolotu. Walizki kabinowe mieszczą się w luku bagażowym i oczywiście można je wnosić do samolotu. Ale! Każda linia lotnicza ma własny regulamin i własne przepisy odnośnie do wagi i wymiarów bagażu. Nie ma walizki uniwersalnej. Wybierając walizkę kabinową, należy zwrócić uwagę, czy jej wymiar odpowiada wymogom konkretnej linii lotniczej – tej, z którą będziemy podróżować. Jakie wymiary walizek są respektowane przez linie lotnicze?

  • Walizki kabinowe w liniach Ryanair – przewoźnik ustalił limit dotyczący zarówno wymiarów, jak i wagi bagażu podręcznego. Walizka kabinowa nie powinna przekraczać wymiarów: 55 x 40 x 20 cm. Waga bagażu podręcznego musi być mniejsza niż 10 kg. Dodatkowo na pokład samolotu można wnieść torebkę o wymiarach nie większych niż 35 x 20 x 20 cm.
  • Walizki kabinowe w Wizzair – bagaż podręczny, za który nie jest pobierana dodatkowa opłata, nie może przekraczać wymiarów: 42 x 32 x 25 cm. Pasażerowie z pierwszeństwem wejścia na pokład mogą zabrać mały bagaż osobisty (torebka, aparat fotograficzny…) o wymiarach nie większych niż 40 x 13 x 18 cm.
  • Walizki kabinowe w LOT –bagaż podręczny nie powinien przekraczać wymiarów: 55 x 40 x 23 cm. Jeśli chodzi o wagę bagażu, wymogi różnią się w zależności od klasy lotu. W klasach ekonomicznych podczas podróży na terenie Europy waga bagażu nie może przekroczyć 8 kg.

Walizka kabinowa

 

Podsumowanie

Jak się okazuje, wybór właściwej walizki wymaga głębszego przemyślenia. Zachęcamy do przejrzenia oferty sklepu i poznania parametrów poszczególnych walizek, by dokonać zakupu  satysfakcjonującego i zgodnego z aktualnymi potrzebami zakupu.

Komentarze