Jak sprawnie spakować walizkę – poznaj 7 sposobów, dzięki którym odchudzisz swój bagaż podróżny

Pakowanie walizki to czynność wymagająca pewnych zdolności organizacyjnych, przez co mało lubiana i zwykle odkładana w czasie. Czy słusznie? Pakowanie może być przyjemnym elementem wakacyjnej logistyki, pod warunkiem zmiany nastawienia i wykorzystania kilku sprytnych tricków. Poznaj nasze rady jak sprawnie zapakować walizkę.

1. Wybierz walizkę

Walizka to bohaterka projektu pod nazwą pakowanie. Idealna walizka jest dopasowana wymiarami do aktualnych potrzeb. Niby oczywiste, a jednak wiele osób popełnia popularny błąd, wybierając zbyt małą walizkę. Praktyka polegająca na upychaniu na siłę zawartości może skutkować uszkodzeniem walizki w najmniej oczekiwanym momencie, nie wspominając o estetyce fatalnie potraktowanej podczas pakowania odzieży – wszak na wczasach chcemy wyglądać obłędnie. W przypadku singli na kilkudniowe wyjazdy optymalnym wyborem będzie walizka średnia. Walizki małe sprawdzają się na dwu-trzydniowych wyjazdach lub w charakterze walizek kabinowych na tzw. bagaż podręczny. Rodzina 2+2 może pakować się śmiało do walizki dużej i średniej – zwykle po wczasach rzeczy przybywa.

Wybierz walizkę

Odpowiednio wcześniej przed wyjazdem warto przejrzeć stare walizki pod kątem ewentualnych uszkodzeń – sprawdzić kółka, rączki i obicie. Popularne walizki twarde wykonane z ABS-u są niestety podatne na wgniecenia i pękanie. Aby uniknąć przykrej niespodzianki na płycie lotniska, najlepiej nabyć nowy, nieuszkodzony egzemplarz. Kupując walizkę, zwróć uwagę na jej wagę – powinna być możliwie niska.

Weterani podróży podpowiadają, że walizki twarde wykonane z ABS-u, polipropylenu zaopatrzone w obrotowe kółka sprawdzają się podczas podróży samolotem, a poliestrowe walizki miękkie, które łatwo wsunąć do bagażnika – do autokaru, pociągu i samochodu.

2. Sporządź listę

Działaj rozważnie i zgodnie z wytyczonym planem. Poświęć chwilę na sporządzenie listy potrzebnych rzeczy. Podczas przygotowywania spisu weź pod uwagę cel podróży, warunki pogodowe panujące na danym obszarze i formę wypoczynku. Zgodnie z wytyczonym planem spakuj komplety odzieży na poszczególne dni.

Lista to proste rozwiązanie, które pozwala zapanować nad chaosem, który pojawia się w momencie, kiedy próbujemy ogarnąć wiele czynności jednocześnie.

Sporządź listę

 

3. Wykorzystaj sprawdzoną technikę pakowania

Warstwowy sposób pakowania walizki pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Na dnie walizki ułóż duże i ciężkie rzeczy, typu ręczniki, odzież wierzchnia, buty. Powyżej ulokuj zrolowane podkoszulki, spodenki i spodnie (rzeczy, które się nie gniotą). Na nich połóż poskładane sukienki i koszule podatne na zagniecenia. Na samym wiechu umieść kosmetyczkę i drobne, podręczne przedmioty. Bieliznę wsuń do wolnych przestrzeni w rogach walizki.

Wykorzystaj sprawdzoną technikę pakowania walizki

 

4. Ogranicz liczbę kosmetyków

Urlop to dobry moment, by dać wytchnienie skórze, rezygnując z kosmetyków kolorowych. Jeśli chodzi o kosmetyki pielęgnacyjne, możesz:

spakować na podróż wyłącznie kosmetyki wielozadaniowe, np. płyn odpowiedni zarówno do mycia ciała, jak i włosów, olejek do pielęgnacji ciała i włosów itp.

przelać swoje kosmetyki do mniejszych przeznaczonych na podróż, plastykowych opakowań,

skorzystać z tzw. mini produktów (mini żele, mini balsamy itp.).

5. Zrezygnuj z ręczników, niektórych kosmetyków

Sprawdź, czy hotel, w którym będziesz nocować, udostępnia gościom ręczniki i drobne kosmetyki. Jeśli tak, nie musisz wozić zbędnego balastu.

6. Wykorzystaj próżniowe worki

Posegregowane, oddzielnie zapakowane elementy odzieży łatwiej odnaleźć – w walizce panuje ład. Jeśli spakujesz niektóre rzeczy do foliowych worków (buty, bielizna), zyskasz również dodatkową przestrzeń.

7. Postaw na minimalizm

Wczasy to przyjemność z wypoczynku, poznawania lokalnych smaków i … zakupów. Nie pakuj walizki po brzegi, zostaw w niej miejsce na pamiątki z podróży, które przypominają o miłych chwilach po powrocie do codziennej rutyny.

Komentarze